Archeologią i historią interesuję się od najmłodszych lat. Wpływ na rozwijającą się fascynację przeszłością miała także bliskość od miejsca zamieszkania do wyjątkowego stanowiska z epoki kamienia – Mszano 14, gdzie zarejestrowano między innymi niezwykle interesujące ślady obrządku pogrzebowego.
W latach 1998/99 – 2002/2003 odbyłam studia wyższe magisterskie (5 – letnie) na kierunku archeologia w zakresie ekoarcheologii. Podczas studiów magisterskich wyróżniałam się aktywnością naukową uczestnicząc w licznych konferencjach studenckich i naukowych.
Tytuł magistra otrzymałam w dniu 04.07.2003 roku na podstawie pracy pt. Interpretacja mezolitycznego obrządku pogrzebowego na podstawie wybranych stanowisk z terenu Europy, obronionej na ocenę bardzo dobrą.
Po studiach magisterskich rozpoczęłam współpracę z Muzeum w Brodnicy uczestnicząc w badaniach archeologicznych prowadzonych przez dr hab. K. Grążawskiego m.in. na stanowiskach archeologicznych w Grążawach – grodzisko i osada wczesnośredniowieczna, Gutowie – grodzisko wczesnośredniowieczne, Górzno – relikty dworów biskupów płockich, Strzygach – gródek późnośredniowieczny, Zwiniarz – grodzisko wczesnośredniowieczne. Następnie uczestnicząc w opracowaniu i publikacji wyników badań z Grążaw i Górzna.
Swoje zainteresowania naukowe rozwijałam na studiach doktoranckich, na kierunku Historia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz odbywając studia podyplomowe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu: Podyplomowe Studium Muzealnictwa (październik 2009 – wrzesień 2010; obrona na podstawie pracy pt. Brakteaty krzyżackie odkryte podczas badań archeologicznych na stanowisku numer 1 w Starorypinie, gm. Rypin, woj. kujawsko – pomorskie) oraz Podyplomowe Studium Etnologii (styczeń 2009 – październik 2010; obrona na podstawie pracy pt. Relikty wierzeń demonologicznych we wsi Strzygi, gm. Osiek, woj. kujawsko – pomorskie).
Od lipca 2007 roku jestem pracownikiem Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, obecnie na stanowisku archeolog – kustosz; gdzie sprawuje opiekę merytoryczną nad zabytkami archeologicznymi w zbiorach muzeum, opracowuje zabytki archeologiczne, organizuje konferencje naukowe (m.in. Dziedzictwo archeologiczne miasta i gminy Rypin – czerwiec 2014), przygotowuję tematyczne wystawy stałe (m.in. Osadnictwo na ziemi dobrzyńskiej od pradziejów do pierwszych lokacji miast w połowie XIV wieku; Stary Rypin w mrokach przeszłości) i czasowe (m.in. W Starorypińskim grodzie), prowadzę lekcje muzealne (m.in. Jak nasi przodkowie lepili garnki z gliny, Archeolog i jego praca) i aktywnie uczestniczy w promocji i ochronie dziedzictwa kulturowego, szczególnie archeologicznego. Od 2007 roku jako kierownik badań prowadzę samodzielne, szerokopłaszczyznowe i interdyscyplinarne prace wykopaliskowe koncentrując głównie swoje działania na obszarze ziemi dobrzyńskiej. Miejscem mojej szczególnej uwagi badawczej jest kompleks stanowisk w miejscowości Starorypin Prywatny, gm. Rypin. Istotny i nowatorski dla tego rejonu projekt także pod moim kierownictwem realizowany jest od 2011 roku pt. Weryfikacja osadnictwa kultury wielbarskiej na ziemi dobrzyńskiej, uwieńczony między innymi odkryciem archiwalnego i długo poszukiwanego przez różnych badaczy cmentarzyska kultury wielbarskiej w miejscowości Sadłowo, gdzie w latach 2012-2013 przeprowadzono, także pod moim kierunkiem badania wykopaliskowe. Wyniki tych prac prezentowane na licznych konferencjach popularno – naukowych i naukowych oraz publikowane w periodykach archeologicznych.
Od sierpnia 2011 roku jestem jednym z inicjatorów powstania i członkiem zarządu Fundacji Vetustas. Przestrzeń Pogranicza, która jako niezależna instytucja pozarządowa wspiera i realizuje projekty naukowe głównie z zakresu archeologii oraz upowszechnia dziedzictwa kulturowego. Z ramienia Fundacji zorganizowano lub współorganizowano kilka konferencji naukowych, w tym np. Zjawiska magiczno-demoniczne na Warmii i Mazurach na przestrzeni wieków na tle porównawczym, Olsztyn 2012 (wraz z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w Olsztynie, Towarzystwem Naukowym „Pruthenia”); wydano (wraz z innymi podmiotami) kilka publikacji (m.in. Pogranicza kulturowe w Europie średniowiecznej. Słowianie i ich sąsiedzi, Brodnica – Warszawa – Olsztyn 2012 (red. K. Grążawski, M. Dulinicz) czy Turystyka historyczna na pograniczu mazowiecko – pomorsko -mazurskim, Olsztyn 2014 (red. K. Grążawski).
Czynnie uczestniczę w konferencjach naukowych m.in. religioznawczych, sprawozdawczych, archeologicznych i archeozoologicznych oraz wygłaszam odczyty popularno – naukowe. Wymienić należy chociażby udział w III Sympozjum archeologii środowiskowej – Badania archeozoologiczne w Polsce i Europie środkowo – wschodniej. Materiały – metody – interpretacje”, 26 – 29 listopad 2008 rok, Katowice – Korzęcin (referat – Rola dzikich zwierząt w rytuałach pogrzebowych społeczności archaicznych w epoce kamienia na ziemiach Polski), czy Pierwszym Kongresie Archeologii Polskiej, Warszawa, 19-21 września 2013 roku (referat – Problematyka badań nad symboliką zwierząt w rytuałach pogrzebowych społeczności archaicznych w mezolicie na ziemiach Polski).
Jestem autorką i współautorką licznych publikacji, w tym monografii oraz licznych artykułów zamieszczonych w ważnych periodykach branżowych oraz w materiałach pokonferencyjnych i rocznikach muzealnych.
Jestem również czterokrotną koordynatorką zadań w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych”, ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu (w ramach programu: „Dziedzictwo kulturowe. Ochrona zabytków archeologicznych 2016” – „Opracowanie i publikacja wyników badań archeologicznych średniowiecznego zespołu osadniczego w Starorypinie”; „Dziedzictwo kulturowe. Ochrona zabytków archeologicznych 2018” – „Opracowanie i publikacja wyników badań cmentarzyska kultury wielbarskiej w Sadłowie”; „Dziedzictwo kulturowe. Ochrona zabytków archeologicznych 2021” – „Stary Rypin. Wczesnośredniowieczna perła międzyrzecza Wisły, Drwęcy i Skrwy”;; „Dziedzictwo kulturowe. Ochrona zabytków archeologicznych 2021” – „Średniowieczne grody ziemi dobrzyńskiej. Rozpoznanie-ochrona-pamięć”.
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.
– Stypendystka projektu „Stypendia dla doktorantów 2008/2009 – ZPORR”, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działania 2.6 „Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy”.
– Osobowość roku 2017 w Kategorii „Kultura”, za wystawę i prelekcję „Ludzie – miejsca – zabytki”, plebiscyt Gazety Pomorskiej.
– Wyróżnienie w Konkursie Musejon, Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2020, Kategoria II „Działalność naukowa i wydawnicza”, za realizację wydawnictwa pod redakcją Jadwigi Lewandowskiej, publikacja pt. ”Sadłowo. Birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej na ziemi dobrzyńskiej wraz z materiałami pozostałych kultur archeologicznych”.
Członkostwo w krajowych lub międzynarodowych organizacjach
lub towarzystwach naukowych, muzealnych, konserwatorskich i innych
o charakterze twórczym
2. Członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Oddział Kujawsko-Pomorski.
We are always here to help the needy peoples any where in the world.